ביטוח חובה לרכב: למה צריך אותו ולמה הוא מיועד?

הרוב המוחלט מודע לעובדה שביטוח חובה אינו נתון לבחירה, אך הרוב הגדול גם לא באמת מבין מה ביטוח חובה מציע, אלו אפשרויות קיימות, כיצד והאם ניתן להטיב את התנאים, או מה קורה אם מחליטים לעלות על הרכב בלעדיו. מזדהים? מוזמנים להציץ על תמונת המצב המלאה שמאחורי "ביטוח חובה". לרשותכם מספר תשובות שעשויות למנוע מגוון טעויות יקרות, ואף מגוון תשובות שעשויות לסייע להפיק את המרב מביטוח החובה שלכם. מוכנים? מעבירים הילוך!

אכיפה ביד נוקשה

ראשית נציין שביטוח חובה אינו נתון לבחירה – החוק מחייב לעשות אותו, ואף אוכף ביד קשה. נהג שנמצא נוהג ללא ביטוח חובה בתוקף עתיד לקבל קנס משמעותי, כאשר גם מאסר עשוי להיות חלק מהמשוואה. הביטוח שלכם עומד לפוג? כנסו לאתר של ביטוח בטאץ' ותסגרו את הפינה באופן משתלם ומהיר באמצעות לחיצת כפתור. מדוע אם כן החוק כה נוקשה כאשר מדובר בביטוח חובה? ובכן מדובר בביטוח שמכסה מקרים שנוגעים לפגיעות גופניות בעקבות שימוש ברכב, כאשר הכיסוי נוגע לכל אדם שמעורב בתאונה. זה יכול להיות הנהג, נוסע ברכב, הולך רגל, או נהג של רכב אחר. הנקודה היא שהביטוח נועד להבטיח שכל מי שנפגע בגין תאונת דרכים יזכה לקבל כיסוי מלא עבור הוצאות רפואיות.

מה מעבר לכיסוי הוצאות רפואיות?

ידוע לכל שביטוח חובה מכסה כל הוצאה רפואית בגין תאונת דרכים, וזאת מתוך אינטרס של המדינה לוודא שכל מי שנפגע מתאונת דרכים יזכה לחזור לקו הבריאות מבלי להתמוטט כלכלית, וזאת ללא שום קשר לשאלה האם הוא היה אשם. כמו כן, ראוי להבין שביטוח חובה מעניק מעבר לכיסוי הוצאות רפואיות. בין היתר ביטוח חובה מכסה הוצאות שנוגעות לכאב וסבל, מעניק אחוזי נכות ואף מכסה בגין אובדן כושר עבודה. עוד נוסיף שסכום הפיצוי מותאם למצב הרפואי, בעיקר בהתאם ליכולת התפקודית של הנפגעים.

 

 

האם המחיר של ביטוח חובה אחיד לכולם?

חשוב לדעת שאומנם מחירי הביטוח יכולים להיקבע על ידי חברות הביטוח, אך הם נמצאים תחת פיקוח צמוד של המדינה. כמו כן, נהוג לקבוע מחיר של פוליסה בהתאם לשורה של משתנים אישיים. משתנים שנוגעים הן לרכב והן לנהג. מכאן שמאוד משנה מהו הוותק של הנהג, מהי היסטוריית התאונות שלו ואף חשוב לבחון איזה רכב מבטחים. משנה מהו נפח המנוע, מהי שנת הייצור, אלו מערכות בטיחות מותקנות וכדומה. מכאן שאין לחשוב שאם חבר סגר ביטוח חובה במחיר מסוים, גם אתם תזכו לסגור באותו מחיר.

הפול – עבור נהגים מסורבי ביטוח

למרות שביטוח חובה הוא אכן בגדר חובה, יש נהגים שעתידיים לגלות שחברות הביטוח לא ממהרות להחתים אותם, וזאת כי הם בעלי היסטוריה של תאונות דרכים, כך שחברות הביטוח מבקשות להימנע מהפסד כספי – רואות באותו נהג סיכון כלכלי. עבור נהגים מסוג זה טוב לדעת שקיים פתרון – הפול. מדובר בתאגיד שמנהל מאגר ביטוחים שמחויב לבטח את כולם. כאן המחיר אומנם יותר יקר, אך אין ברירה.

דגשים חשובים

יש להבין שנהיגה לצד ביטוח חובה בתוקף היא אך ורק האחריות של הנהג. לא בטוחים? בודקים את התאריך. התאריך פקע? נעזרים באתר ביטוח בטאץ'. עוד נציין שניתן להשלים את הביטוח עם תוספות, כגון ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. עוד ראוי לציין שגם קרובי המשפחה של נפגעי תאונת הדרכים עשויים ליהנות מתמיכה. כך למשל אם בני המשפחה נאלצו להוציא סכומים משמעותיים כדי לטפל בבן משפחה שעבר תאונת דרכים, ייתכן שגם הם יימצאו זכאים לקבל פיצויים.

נגישות
Scroll to Top